Členové

Členové zvolení celostátním fórem


Zdeněk Hřib

Zdeněk Hřib

předseda
zdenek.hrib@pirati.cz


Zdeněk Hřib je od 9. listopadu 2024 předseda České pirátské strany. Vystudoval 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, dříve byl výzkumníkem v oblasti kvality péče a bezpečnosti pacientů, od května 2016 je pirátským garantem v oblasti zdravotnictví, podílel se na vývoji aplikace eRecept, byl členem správní rady VZP od ledna 2018 do února 2019. Odborně se zaměřuje na zdravotnictví a komunální politiku.

Od listopadu 2018 do února 2023 byl primátorem hlavního města Prahy. V této funkci čelil několika globálním krizím (pandemii covidu, ekonomické krizi a počátku války na Ukrajině a s tím spojeného velkého přílivu převážně žen, dětí a seniorů do Prahy z válkou zasažených oblastí). Nyní působí jako první náměstek primátora hlavního města Prahy s odpovědností za dopravu. Dohlíží na výstavbu největších aktuálních investic do rozvoje infrastruktury v Česku – od výstavby Dvoreckého mostu, Metra D, rekonstrukce Barrandovského mostu, přípravy Terminálu Smíchov, nebo přípravy VRT. Bojuje za zvýšení pravomocí obcí a měst tak, aby byla reálně plněna zásada subsidiarity, protože věci veřejné se mají řešit co nejblíže lidem.

Martin Šmída

Martin Šmída

1. místopředseda

martin.smida@pirati.cz


Martin Šmída na VUT v Brně vystudoval manažerskou informatiku, ekonomiku a řízení podniku a realitní inženýrství. Od roku 2011 pracoval jako vedoucí kompostárny, v letech 2014 až 2020 byl zastupitelem obce Majetín a od roku 2020 do října 2024 zastupitelem a radním Olomouckého kraje.

V politice se věnuje životnímu prostředí, zemědělství a zejména odpadovému hospodářství. Jeho prioritou je také zvyšování kvality života, hájení svobod člověka a důraz na budoucnost skrze moderní vzdělávání, důstojné pracovní příležitosti a dostupné bydlení. V neposlední řadě prosazuje také podporu venkova a pomoc znevýhodněným regionům.

Hana Hajnová

Hana Hajnová

2. místopředsedkyně

hana.hajnova@pirati.cz


Hana Hajnová je srdcařka z Vysočiny se zájmem o inovace, obnovitelnou energii a nové technologie. Vystudovala Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, v oboru Evropská studia se zaměřením na regionální politiku. Profesí je projektová manažerka, od psaní a řízení projektů si vyzkoušela konzultování startupů i přípravu regionální inovační strategie.

Od roku 2018 působí jako zastupitelka ve městě Telči, v letech 2020 až 2024 byla statutární náměstkyní hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje. V politice se zabývá energetikou, rozvojem znalostní ekonomiky nebo nastavováním a cílením dotačních programů. Do veřejného prostoru se také snaží dostat více žen, například projektem Ženy Vysočiny.

Michal Bláha

Michal Bláha

3. místopředseda

michal.blaha@pirati.cz


Michal Bláha je podnikatel, ředitel neziskové organizace Hlídač státu a propagátor e-gov/chytrého a moderního státu. Zabývá se IT, inovacemi a digitální transformací, od roku 2014 zejména ve státní správě. Poskytuje konzultace státním úřadům, pomáhá s realizací systémových změn státní správy.

S Piráty spolupracuje od roku 2016 na strategiích, volebních programech a způsobech digitalizace, pomáhal s projektem Otevřená sněmovna. V letech 2022 až 2024 byl poradcem Ivana Bartoše, aktivně se zúčastnil tvorby Zákona o právo na digitální službu a je iniciátorem vzniku Digitální a informační agentury. Za Piráty působí také ve Správní radě VZP.

Olga Richterová

Olga Richterová

4. místopředsedkyně

olga.richterova@pirati.cz


Olga Richterová je poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za Piráty, kde zastává pozici místopředsedkyně. Mezi lety 2017 a 2021 byla místopředsedkyní Výboru pro sociální politiku, členkou Výboru zdravotního a Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny. V roce 2022 byla znovuzvolena poslankyní za Prahu.

Během výkonu svého poslaneckého mandátu prosadila řadu zákonných úprav v oblasti sociální politiky:

V roce 2019 zamezila odebrání příspěvku na vozidlo pro zdravotně postižené. Během pandemické krize přišla se sérií opatření, které napravovaly chyby vlády při stanovení ošetřovného, kompenzací a dalších kroků učiněných v souvislosti s epidemickou situací. Zasadila se o možnost střídání obou rodičů při ošetřování členů rodiny. Navrhovala také zvýšení věkové hranice ošetřovného nebo rozšíření okruhu pobírajících osob na všechny pracující. V červenci 2021 prosadila s Piráty a s podporou dalších stran prodloužení otcovské dovolené z jednoho týdne na dva.

Podařilo se jí rovněž transformaci kojeneckých ústavů na podpůrné a preventivní služby, které podpoří biologické rodiny a odlehčí rodinám dětí s postižením.